Informace k použití „podpínací folie FVG“

Folie se používá k vnitřní instalaci do starších skleníků před zimním obdobím k úsporám tepla v topné sezoně. Pojmenování podpínací vychází ze způsobu uložení – obepínají se s ní odspodu konstrukce skleníků pod střechou, většinou napříč skleníkem pod žlaby. Folie se klade vedle sebe s překladem min. 10 – 15 cm a vytvoří souvislý vzduchotěsný polštář. Při kladení se folie natahuje asi jako ovinovací folie kolem palet či CC-vozíků, překlady se samy elektrostaticky slepí. Folie je velmi slabá – silná pouze 50 mikronů (1/20 mm), je čirá a má tedy jen malé ztráty světla.

Folie má tzv. EVA-úpravu, tzn. že obsahuje ethylen-vinyl-acetát, který jí dá větší pružnost a zlepší tepelné vlastnosti. Kromě toho má povrch folie antikondenzační úpravu, která zajistí, že se na vnitřní straně netvoří kapičky vody a neskapávají do porostů.

Nevýhodou instalace je, že se zvýší vlhkost vzduchu uvnitř skleníku tím, že neuniká ohřátý vlhký vzduch netěsnostmi ze skleníku ven (původce ztrát tepla). Spíše však jde o nezvyk a problém je řešitelný snížením zálivky porostů a vyloučením mlžení během dne. Odpoledne by měly být rostliny po zálivce zcela oschlé.

Instalace folie přináší úspory tepla v rozsahu cca 20 % při vnitřní teplotě kolem 200C. Podmínkou je, aby všechny topné trubky byly pod folií!! Není možné folii klást v dotyku s topnými trubkami – již při teplotě povrchu trubky okolo 500C dochází k destrukci folie a později k jejímu přivaření k trubce.
Vzhledem k malé síle je folie lehká a levná.

Dodává se v šíři 3,25 m, takže je ideální kladení ve sklenících s modulem 3 m (S6, H11 a 22, LUR, H24, zahraniční) s překladem 25 cm včetně „obcházení“ konstrukce. V zahraničí se folie najaře likviduje, protože by se při svinování poškodila a je zaprášená (horší světelnost). Přesto je ekonomika použití velmi zajímavá.


Folii dodá:
Stratov