Hrnkové chryzantémy – typ „Multiflora“ v hrnku 9 cm - řízené pěstování

(pěstitelský návod dle firmy BRANDKAMP – J. v.d. Driesch 2005)

Substrát, hrnkování
Hrnkování může při řízeném pěstování probíhat postupně po partiích. Doporučuje se napíchat nezakořenělé řízky přímo do konečného květináče. Použije se substrát s dostatkem fosforu.
Při sázení zakořenělých řízků se použije kterýkoliv středně silně nahnojený substrát s pH 5,8 – 6,5. Přídavek 3 kg dlouhodobě účinného hnojiva je možný.

Zaštipování
Postačí jedno měkké zaštípnutí.

Zálivka, přihnojování
Velmi podstatné je stejnoměrné a dostatečné zavlažování, především v první polovině kultury. Při občasném vyschnutí dochází k zatvrdnutí rostlin a tím ke špatnému a nestejnoměrnému prorůstání postranních výhonů a celkově ke špatnému růstu. Stejné symptomy jsou zjevné při nedostatku výživy. Chryzantémy skupiny Multiflora jsou silně „žravé“. Po zakořenění je potřeby začít s přihnojováním a to pravidelně při každé zálivce. Z počátku koncentrací 0,1%, později až do 0,3% s ohledem na zásobě ze základního nahnojení dlouhodobým hnojivem. Sledovat je potřeba dostatečný přísun dusíku v první třetině pěstební doby.

Ochrana
Obdobná technologiím běžným u chryzantém.

Zatemňování
Několik dní po zaštípnutí se začíná zatemňovat. Zatemňování trvá 13 hodin denně, jako obecně u chryzantém. Končí se při prvním zbarvení poupat. Pro dobrý výsledek postačí zatemňovat 6 dní v týdnu.

Retardace
Závisí na průběhu počasí, počítá se se 1-3 postřiky, např. Alar 85. Další doporučené přípravky Topflor a Desmel nejsou v ČR povoleny, Alar jen do spotřebování zásob.

Doporučené odrůdy

 • Branroyal Yellow
 • Branroyal Pink
 • Branroyal
 • Branroyal White
 • Branroyal Red
 • Příklad:

  Píchání řízků 24 týden
  Zatemňování od 26 týden
  Kvetení od 32 týden