Velkokvěté kulovité hrnkové chryzantémy

(pěstitelský návod dle firmy BRANDKAMP – J. v.d. Driesch 1998)

Velkokvěté hrnkové chryzantémy s kulovitými květy jsou v celé Evropě velmi oblíbené pro dekorace hřbitovů v období Dušiček, ale též k pomníkům a památníkům.

Kultura zaštipovaná
Řízkování v týdnu 23/24, hrnkování o 2 týdny později, zaštípnutí (měkce!!) v týdnu 28.
Do hrnku 12 cm 1 řízek, do hrnku 15/16 cm 3 řízky. Květy budou mít v průměru 10 – 12 cm.

Kultura nezaštipovaná
Řízkování v týdnu 26/27, hrnkování o 2 týdny poté.
Do hrnku 11 cm 1 řízek, do hrnků 12/13 cm 3 řízky, do 15/16 cm 5 řízků. Květní koule budou veliké, v průměru asi 13 -17 cm. Nezaštipované rostliny jsou velmi pohledné, ale citlivější při přepravě než zaštipované.

Zatemňování
Pro kvetení ve druhé polovině října postačí zatemňování asi 12 dní, počínajíc od 3.8. Bílé odrůdy je lépe začít zakrývat o 5 dní dříve a déle (1.8.- 17.8).
Pro kvetení do poloviny října se začne zatemňovat stejně, ale prodlouží se o 6 dní déle.
Při teplém a slunečném počasí v době zatemňování je lépe je prodloužit o 5 – 7 dní. Delší zatemňování k získání ranějšího kvetení se nedoporučuje, protože je zde nebezpečí prázdných středů květů.

Retardace
Použije se Alar 0,3%, podle teploty a světelnosti 2 – 3x, poprvé při délce výhonů 5 – 7 cm. Bezpodmínečně nutný je postřik Alar 0,5 % po vyštípnutí postranních poupat jako opatření proti „dlouhému krku“ pod květy. Toto neplatí pro venkovní kultury při chladnějším počasí.

Zálivka, hnojení
Kulovité hrnkové chryzantémy potřebují stejně jako všechny chryzantémy stejnoměrnou zálivku. Přeschnutí, zvláště do poloviny pěstitelské doby, znamená zatvrdnutí rostlin a následně jejich nestejnoměrný vývoj.
Potřeba živin je až na poslední 3 týdny pěstování vysoká. Z počátku potřebují převážně dusíkatou výživu, později draselnou. Pro řízkování, zvláště do sadbovačů, je vhodné pro podpoření zakořenění použít substrát s vyšší hladinou fosforu.

Ošetřování
Pěstovat lze ve všech typech zakrytých ploch (skleník, foliák, pařeniště). Ale od stadia barvu ukazujících poupat musí být teplota a vlhkost vzduchu regulovatelná. Zvláště je nutné předcházet zvýšené vlhkosti vzduchu a zamezit orosení rostlin, například pohybem vzduchu či přitopením.

Praha, 13.12.1999